Logo
Początek Kontakt Zawartość Mapa serwisu
Linux

 

Why use Windows since there's the Door ... ?


Wysoka cena a niska jakość produktów oraz agresywna i nieelastyczna polityka handlowa firmy Microsoft polegająca na:

 • dążeniu do zmonopolizowania rynku i gromadzenia wykraczających poza granice właściwe producentowi oprogramowania informacji o użytkownikach

 • tworzeniu zawiłych zasad licencjonowania produktów, mających na celu by klient dwa razy zapłacił za ten sam produkt

 • pozornej "przyjazności użytkownikowi" przy praktycznym braku pomocy technicznej

... powoduje, że uwaga wielu firm kieruje się w stronę alternatywnych rozwiązań informatycznych.

Najpoważniejszym z nich jest system Linux (od imienia pomysłodawcy i twórcy: Linus Tornvalds).

Wywodzi się on wprost od (uznanego za najstabilniejszy i najbezpieczniejszy system) Unix'a i jest jego rozwinięciem oraz wzbogaceniem w kierunku ułatwienia wykorzystania przez użytkowników końcowych. W oparciu o jądro systemu powstało szereg tzw. "dystrybucji" czyli (w dużym przybliżeniu, bo niełatwo to zdefiniować) "koncepcji funkcjonowania połączonych z nadbudową aplikacji".

Chyba najpopularniejsze z nich to Mandrake i Red Hat.

W "surowym" ze swej natury systemie wykorzystuje się serwer okienek XFree sprawiający, że obsługa większości funkcji czy aplikacji realizowana jest podobnie jak w znanym wszystkim systemie Windows. Różnica polega jednak na:

Ponieważ filozofia działania systemu oparta jest o jego jądro a wszystkie uruchamiane następnie procesy są procesami potomnymi - nie jest łatwo "zawiesić" system do stopnia wymuszającego reset komputera. Stąd też aby ujrzeć "niebieski ekran" trzeba sobie ustawić w tym kolorze tło pulpitu w ulubionym Desktop Menadżerze.

System z definicji jest wieloużytkownikowy - pracująca osoba nie jest "właścicielem" systemu lecz jego "gościem". Stąd też nie ma potrzeby jego comiesięcznej reinstalacji na skutek umieszczania przez "pana Stasia" w stacji CD-ROM'ów z wydawnictw informatycznych. Uruchomiony przez użytkownika program typu "koń trojański" również jest w systemie gościem - wirusów "pod Linux'a" nie ma zresztą wiele a te które powstały używane są do innych celów niż usunięcie katalogu Moje dokumenty czy rozesłanie się do adresatów znalezionych w książce adresowej.

Linux efektywniej wykorzystuje zasoby sprzętowe komputera bo nie jest napisany "niechlujnie i na kolanie" (w odróżnieniu). Ponieważ staranniej zwalnia zasoby nieużywane - może nieprzerwanie pracować miesiącami bez konieczności restartu (np. tylko dlatego, że otworzyło się jednocześnie Word'a i Excel'a). Choć przy wykorzystaniu XFree komfort pracy uzyskać można na procesorach rodziny Pentium - w miarę poprawnie pracować można na stacjach klasy 486.

W serwerze XFree wykorzystuje się Menadżery Okien (takie windowsy w windowsach). Zależnie od upodobań pracować można z kilkoma, choć najpopularniejsze to Gnome i KDE.

Wbrew obiegowym opiniom nie jest tak źle z ilością linuxowych aplikacji a wciąż pisane są nowe. Wywieszane przez autorów na popularnych serwerach w formacie pakietów RPM - nie sprawiają trudności w instalacji nawet początkującym użytkownikom (oczywiście zalogować się wtedy trzeba na konto administracyjne).

Menadżer pakietów RPM

 

Menadżery Plików Nautilus z Gnome
Menadżer plików z KDE ... są całkiem przyjazne użytkownikowi.
Taki Norton Commander tylko lepszy :-) Midnight Commander
Pokładowa przeglądarka WWW z KDE Bogactwo aplikacji internetowych
... nie da się porównać chyba z żadnym innym systemem. Galeon - interesujący klon Netscape'a
Gimp - linux'owy Corel Draw Są programy graficzne;
dopracowana jest obsługa multimediów. Odtwarzacz CD, mixer i przeglądarka filmów
kWord - edytor tekstowy z pracowni kOffice Nie brak tego, co w codziennej pracy najważniejsze
... czyli aplikacji biurowych kSpread - arkusz kalkulacyjny z pracowni kOffice

... są też i gry ale gier nie lubimy i nie będziemy o nich pisać :-)

No i oczywiście jest pakiet o nazwie

Star Office

Napisany przez firmę SUN Microsystems jest ekwiwalentem znanego z Microsoftu pakietu MS Office i zawiera praktycznie wszystkie jego narzędzia:

 • edytor tekstów (tam Word)

 • arkusz kalkulacyjny (tam Excel)

 • edytor grafik i prezentacji (tam Paintbrush, PhotoEditor i PowerPoint)

 • bazę danych (tam Access)

 • organizer PIM (tam Outlook)

 • czytnik poczty i news (tam Outlook Express)

 • przeglądarkę (i edytor jednocześnie) WWW (tam Internet Explorer i Front Page)

Jest wprawdzie surowszy w obsłudze (nie ma aż tylu wizardów) ale za to jest elastyczniejszy i potencjalnie bardziej funkcjonalny, gdyż wiele elementów można wygenerować samodzielnie wg konkretnych potrzeb i rozwiązań.

Istnieje możliwość importu _z_ i eksportu _do_ formatów aplikacji MS Office *.doc; *.xls; *.ppt choć jest to mechanizm daleki od doskonałości.

 

Terminarz daje się współużytkować w intranecie - rozsyła i przyjmuje wezwania na spotkania. PIM ze Star Office
Czytnik poczty i news Czytnik poczty umożliwia korzystanie z kilku kont a news - lekturę off-line artykułów oznaczonych do pobrania.
Przeglądarka WWW obsługuje Javę pod warunkiem zainstalowania w systemie JRE. Pokładowa przeglądarka WWW

Do wersji 5.2 Star Office był pakietem bezpłatnym - słyszy się, że wersja 6.0 będzie przez SUN dystrybuowana za opłatą licencyjną. Nie należy się (chyba) spodziewać by opłata przewyższyła cenę MS Word'a sprzedawanego "solo" :-)

Trwają zresztą prace nad wariantem Open Office.

 

Integracja z innymi systemami

Na okoliczność wykorzystania aplikacji dedykowanych innym niż Linux systemom operacyjnym powstał szereg narzędzi które to umożliwiają.

Podstawowe to:

 • dosemu - emulator środowiska MS DOS

 • wine - interpreter 32-bitowych aplikacji windows'owych

 

DOS'owski WF-Mag w okienku dosemu. WF-Mag pod dosemu
No comments :-) Desktopy wine.

Stację z Linux'em da się także zintegrować z posiadaną infrastrukturą sieciową. Dostęp uzyskać można zarówno do woluminów Novell NetWare jak i do zasobów współdzielonych w sieciach Microsoft (Samba). Serwer na Linux'ie może nawet pełnić rolę kontrolera domeny dla sieci lokalnej.

 

Pytania i odpowiedzi

P: Czy Linux rzeczywiście jest bezpłatny i jak długo takim pozostanie ?

O: Linux rozprowadzany jest na podstawie licencji GPL (General Public Licence). W bardzo dużym uproszczeniu oznacza to, że można go kopiować i modyfikować, ale nie można zabraniać innym robienia tego samego. Ponieważ jest owocem pracy ogromnej rzeszy programistów - trudno wyobrazić sobie komu i dlaczego miałyby przysługiwać prawa do czerpania materialnych korzyści z jego dystrybucji. Wprawdzie "słyszało się", że jakiś Urząd Skarbowy wpadł na pomysł opodatkowania Linux'a lecz było to efektem nieznajomości Ustawy o Prawach Autorskich i zarozumiałości personelu sądzącego, że polski urząd ma prawo do własnej interpretacji międzynarodowych aktów prawnych.

P: Czy Linux rzeczywiście jest systemem dla informatyków ?

O: W zakresie instalacji, konfiguracji, rozwiązywania problemów czy tworzenia rozwiązań to istotnie dysponować należy kwalifikacjami wykraczającymi poza właściwe użytkownikowi końcowemu. Codzienna obsługa aplikacji nie powinna mu jednak sprawiać wielkich trudności.

P: Czy istnieje oprogramowanie użytkowe pod Linux'a ?

O: Całkiem spora ilość. Kilka przykładów tutaj - odwiedzić też warto serwer http://linux.tucows.com/ czy szereg innych. Ciekawa strona dotycząca Star Office jest pod adresem http://staroffice.skulski.pl/

P: Po co cały ten tekst, nadający się do rozpętania kolejnej wojny dotyczącej wyższości jednych systemów nad innymi na grupie pl.comp.advocacy ? Czy ma on jakikolwiek związek z państwa czy naszą firmą ?

O: Chętnie dopomożemy w zaimplementowaniu Linux'a również w Państwa Firmie. Przynosi to niewątpliwe korzyści polegające na tym, że:

 • licencje na system operacyjny i oprogramowanie użytkowe dla pewnej części posiadanych stacji są bezpłatne

 • wykorzystanie systemu nie implikuje konieczności ciągłej rozbudowy lub wymiany komputerów; dzięki mniejszym wymaganiom sprzętowym wykorzystać można maszyny skazane w innym przypadku na zezłomowanie

Zdawać sobie jednak należy sprawę z tego, że:

 • trudno jest myśleć o całkowitej wymianie systemów na wszystkich stacjach - w dalszym ciągu pewnych operacji dokonywać można jedynie w systemie Windows (np. Program Płatnika)

 • przestawienie się z "windowsowego" sposobu patrzenia na obsługę swojego komputera jest dla Personelu pewnym zadaniem, co zwykle wymaga determinacji Zarządu we wcielaniu nowych rozwiązań

Istnieją jednak pozytywne doświadczenia firm, które zdecydowały się na zaimplementowanie takich rozwiązań informatycznych.

 

 

 

Na górę strony

Poprzednia ] Do góry ] Następna ]

Copyright © Jotka Usługi Informatyczne
Ostatnia aktualizacja: 04 lipca 2002
Poczta jotkajot@polbox.com
by Hawk